
| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SA6-1400 |
| Axes | 6 |
| Payload | 6 kg |
| Reach | 1405 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 143 kg |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SA6-2000H |
| Axes | 6 |
| Payload | 6 kg |
| Reach | 2010 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 210 kg |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SD7-700 |
| Axes | 6 |
| Payload | 7 kg |
| Reach | 723 mm |
| Repeatability | 0.02 mm |
| Weight | 33 kg |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SD7-900 |
| Axes | 6 |
| Payload | 7 kg |
| Reach | 912 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 35 kg |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR10-2000 |
| Axes | 6 |
| Payload | 10 kg |
| Reach | 2010 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR12-1400 |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1460 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR175-2700 |
| Axes | 6 |
| Payload | 175 kg |
| Reach | 2701 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR175-3200 |
| Axes | 6 |
| Payload | 175 kg |
| Reach | 3200 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR20-1700HT |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1718 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 235 kg |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR220-2700 |
| Axes | 6 |
| Payload | 220 kg |
| Reach | 2701 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1100 kg |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR220-3100 |
| Axes | 6 |
| Payload | 220 kg |
| Reach | 3140 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 1345 kg |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR25-1720 |
| Axes | 6 |
| Payload | 25 kg |
| Reach | 1718 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 235 kg |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR280-2850 |
| Axes | 6 |
| Payload | 280 kg |
| Reach | 2851 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR280-3200 |
| Axes | 6 |
| Payload | 280 kg |
| Reach | 3200 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1550 kg |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR50-2180 |
| Axes | 6 |
| Payload | 50 kg |
| Reach | 2180 mm |
| Repeatability | 0.060 mm |
| Weight | 560 kg |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR50-2180 |
| Axes | 6 |
| Payload | 50 kg |
| Reach | 2180 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 560 kg |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR60-2280B |
| Axes | 6 |
| Payload | 55 kg |
| Reach | 2281 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 756 kg |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR70-2180 |
| Axes | 6 |
| Payload | 70 kg |
| Reach | 2180.5 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 560 kg |

| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | STEP |
| Model | SR90-2280B |
| Axes | 6 |
| Payload | 90 kg |
| Reach | 2281 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |