Universal Components
11 components

UNIVERSAL UR10
| Type | Cobot |
| Manufacturer | Universal |
| Model | UR10 |
| Axes | 6 |
| Payload | 10 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.100 mm |
| Weight | 29 kg |

UNIVERSAL UR10 (Alternative)
| Type | Cobot |
| Manufacturer | Universal |
| Model | UR10 (Alternative) |
| Axes | 6 |
| Payload | 10 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.100 mm |
| Weight | 29 kg |

UNIVERSAL UR10e
| Type | Cobot |
| Manufacturer | Universal |
| Model | UR10e |
| Axes | 6 |
| Payload | 10 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.050 mm |
| Weight | 29 kg |
UNIVERSAL UR12e
| Type | Cobot |
| Manufacturer | Universal |
| Model | UR12e |
| Axes | 6 |
| Payload | 12.5 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 33.5 kg |

UNIVERSAL UR16e
| Type | Cobot |
| Manufacturer | Universal |
| Model | UR16e |
| Axes | 6 |
| Payload | 16 kg |
| Reach | 900 mm |
| Repeatability | 0.050 mm |
| Weight | 33 kg |

UNIVERSAL UR20
| Type | Cobot |
| Manufacturer | Universal |
| Model | UR20 |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1750 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 64 kg |

UNIVERSAL UR3
| Type | Cobot |
| Manufacturer | Universal |
| Model | UR3 |
| Axes | 6 |
| Payload | 3 kg |
| Reach | 500 mm |
| Repeatability | 0.100 mm |
| Weight | 11 kg |

UNIVERSAL UR30
| Type | Cobot |
| Manufacturer | Universal |
| Model | UR30 |
| Axes | 6 |
| Payload | 30 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 63.5 kg |

UNIVERSAL UR3e
| Type | Cobot |
| Manufacturer | Universal |
| Model | UR3e |
| Axes | 6 |
| Payload | 3 kg |
| Reach | 500 mm |
| Repeatability | 0.030 mm |
| Weight | 11 kg |

UNIVERSAL UR5
| Type | Cobot |
| Manufacturer | Universal |
| Model | UR5 |
| Axes | 6 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 850 mm |
| Repeatability | 0.100 mm |
| Weight | 18 kg |

UNIVERSAL UR5e
| Type | Cobot |
| Manufacturer | Universal |
| Model | UR5e |
| Axes | 6 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 850 mm |
| Repeatability | 0.030 mm |
| Weight | 18 kg |