TECHMAN Components
17 components

TECHMAN TM12S
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM12S |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 33.3 kg |

TECHMAN TM12SX
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM12SX |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 33.3 kg |

TECHMAN TM14S
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM14S |
| Axes | 6 |
| Payload | 14 kg |
| Reach | 1100 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 33 kg |

TECHMAN TM14SX
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM14SX |
| Axes | 6 |
| Payload | 14 kg |
| Reach | 1100 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 33 kg |

TECHMAN TM16
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM16 |
| Axes | 6 |
| Payload | 16 kg |
| Reach | 900 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 32.2 kg |

TECHMAN TM16X
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM16X |
| Axes | 6 |
| Payload | 16 kg |
| Reach | 900 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 31.9 kg |

TECHMAN TM20S
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM20S |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 33.3 kg |

TECHMAN TM20SX
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM20SX |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 33 kg |

TECHMAN TM5-700
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM5-700 |
| Axes | 6 |
| Payload | 6 kg |
| Reach | 700 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 22.1 kg |

TECHMAN TM5-900
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM5-900 |
| Axes | 6 |
| Payload | 4 kg |
| Reach | 900 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 22.6 kg |

TECHMAN TM5S
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM5S |
| Axes | 6 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 946 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 23.9 kg |

TECHMAN TM5SX
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM5SX |
| Axes | 6 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 946 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 23.9 kg |

TECHMAN TM5X-700
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM5X-700 |
| Axes | 6 |
| Payload | 6 kg |
| Reach | 700 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 21.8 kg |

TECHMAN TM6S
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM6S |
| Axes | 6 |
| Payload | 6 kg |
| Reach | 1800 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 35.5 kg |

TECHMAN TM6SX
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM6SX |
| Axes | 6 |
| Payload | 6 kg |
| Reach | 1800 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 35.5 kg |

TECHMAN TM7S
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM7S |
| Axes | 6 |
| Payload | 7 kg |
| Reach | 758 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 22.9 kg |

TECHMAN TM7SX
| Type | Cobot |
| Manufacturer | TECHMAN |
| Model | TM7SX |
| Axes | 6 |
| Payload | 7 kg |
| Reach | 758 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 22.9 kg |