OMRON Components
42 components

OMRON RS4-2053002
| Type | SCARA |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RS4-2053002 |
| Axes | 4 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 350 mm |
| Repeatability | 0.01 mm |
| Weight | 15.1 kg |

OMRON RS4-2054002
| Type | SCARA |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RS4-2054002 |
| Axes | 4 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 450 mm |
| Repeatability | 0.01 mm |
| Weight | 15.9 kg |

OMRON RS4-2055002
| Type | SCARA |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RS4-2055002 |
| Axes | 4 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 550 mm |
| Repeatability | 0.01 mm |
| Weight | 16 kg |

OMRON RS4-2055004
| Type | SCARA |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RS4-2055004 |
| Axes | 4 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 550 mm |
| Repeatability | 0.01 mm |
| Weight | 29 kg |

OMRON RS4-2055104
| Type | SCARA |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RS4-2055104 |
| Axes | 4 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 550 mm |
| Repeatability | 0.01 mm |
| Weight | 16.4 kg |

OMRON RT6-0009004
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-0009004 |
| Axes | 6 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 900 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 23.9 kg |

OMRON RT6-0009025
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-0009025 |
| Axes | 6 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 900 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 23.9 kg |

OMRON RT6-0019004
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-0019004 |
| Axes | 6 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 900 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 23.9 kg |

OMRON RT6-0109004
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-0109004 |
| Axes | 6 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 900 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 23.9 kg |

OMRON RT6-1001304
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-1001304 |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 33.3 kg |

OMRON RT6-1011304
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-1011304 |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 33.3 kg |

OMRON RT6-1101304
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-1101304 |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 33.3 kg |

OMRON RT6-1101314
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-1101314 |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 33.3 kg |

OMRON RT6-1101324
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-1101324 |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 33.3 kg |

OMRON RT6-1101325
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-1101325 |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 33.3 kg |

OMRON RT6-2001104
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-2001104 |
| Axes | 6 |
| Payload | 14 kg |
| Reach | 1100 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 33 kg |

OMRON RT6-2011104
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-2011104 |
| Axes | 6 |
| Payload | 14 kg |
| Reach | 1100 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 32.7 kg |

OMRON RT6-2101104
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-2101104 |
| Axes | 6 |
| Payload | 14 kg |
| Reach | 1100 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 33 kg |

OMRON RT6-4001301
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-4001301 |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 33 kg |

OMRON RT6-4011301
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-4011301 |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 33 kg |

OMRON RT6-4011321
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-4011321 |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 33 kg |

OMRON RT6-4011322
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-4011322 |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 32.8 kg |

OMRON RT6-4101301
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-4101301 |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 33 kg |

OMRON RT6-4101321
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-4101321 |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 33 kg |

OMRON RT6-4111301
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-4111301 |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 33 kg |

OMRON RT6-6007004
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-6007004 |
| Axes | 6 |
| Payload | 7 kg |
| Reach | 700 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 22.9 kg |

OMRON RT6-6017004
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-6017004 |
| Axes | 6 |
| Payload | 7 kg |
| Reach | 700 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 22.6 kg |

OMRON RT6-6107004
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-6107004 |
| Axes | 6 |
| Payload | 7 kg |
| Reach | 700 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 22.9 kg |

OMRON RT6-6107014
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | RT6-6107014 |
| Axes | 6 |
| Payload | 7 kg |
| Reach | 700 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 22.6 kg |

OMRON TM12
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | TM12 |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 33.3 kg |

OMRON TM12X
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | TM12X |
| Axes | 6 |
| Payload | 12 kg |
| Reach | 1300 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 32.5 kg |

OMRON TM14
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | TM14 |
| Axes | 6 |
| Payload | 14 kg |
| Reach | 1100 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 32.5 kg |

OMRON TM14X
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | TM14X |
| Axes | 6 |
| Payload | 14 kg |
| Reach | 1100 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 32.5 kg |

OMRON TM5-700
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | TM5-700 |
| Axes | 6 |
| Payload | 6 kg |
| Reach | 700 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 22.1 kg |

OMRON TM5-900
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | TM5-900 |
| Axes | 6 |
| Payload | 4 kg |
| Reach | 900 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 22.6 kg |

OMRON TM5M-700
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | TM5M-700 |
| Axes | 6 |
| Payload | 6 kg |
| Reach | 700 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 22.1 kg |

OMRON TM5M-900
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | TM5M-900 |
| Axes | 6 |
| Payload | 4 kg |
| Reach | 900 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 22.6 kg |

OMRON TM5MX-700
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | TM5MX-700 |
| Axes | 6 |
| Payload | 6 kg |
| Reach | 700 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 22.1 kg |

OMRON TM5MX-900
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | TM5MX-900 |
| Axes | 6 |
| Payload | 4 kg |
| Reach | 900 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 22.6 kg |

OMRON TM5X-900
| Type | Cobot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | TM5X-900 |
| Axes | 6 |
| Payload | 4 kg |
| Reach | 900 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 22.6 kg |

OMRON Viper 650
| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | Viper 650 |
| Axes | 6 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 653 mm |
| Repeatability | 0.02 mm |
| Weight | 34 kg |

OMRON Viper 850 Cleanroom
| Type | Industrial Robot |
| Manufacturer | OMRON |
| Model | Viper 850 Cleanroom |
| Axes | 6 |
| Payload | 5 kg |
| Reach | 855 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 36 kg |